dslreports logo
site
 
    All Forums Hot Topics Gallery
spc

spacer




how-to block ads


Search Topic:
uniqs
6
share rss forum feed


vaxvms
ferroequine fan
Premium
join:2005-03-01
Wormtown
kudos:3
Reviews:
·Charter
reply to TheTechGuru

Re: Lifeline Internet Service

said by TheTechGuru:

Simple math.

Say a 12 oz bottle is $1.99 and a 32 oz is $3.49

The 12 oz is 16.5 cents per oz and the 32 oz is 10.9 cents per oz.

Save money by buying in bulk.

I'm always using the calculator in my phone to save money when grocery shopping. Sometimes the smaller package of something will be on sale while the larger one is not and the smaller package winds up costing less per oz with the sale price so I buy two of the smaller instead of one of the larger.

But I can't use up 32 oz before it goes rancid. All I am able to use is 12 oz. I throw out 20 oz of bulk priced rancid ketchup. That means I paid $3.49 for 12 oz of ketchup. If I'm not going to use all that ketchup (or bandwidth) buying the 12 oz bottle takes less money out of my wallet.
Ketchup isn't a good example. Substitute something more perishable.

15444104
Premium
join:2012-06-11

But I can't use up 32 oz before it goes rancid. All I am able to use is 12 oz. I throw out 20 oz of bulk priced rancid ketchup. That means I paid $3.49 for 12 oz of ketchup. If I'm not going to use all that ketchup (or bandwidth) buying the 12 oz bottle takes less money out of my wallet.
Ketchup isn't a good example. Substitute something more perishable.

Yep. Exactly.

Notice how the faulty "talking point" the PR people are desperate to use doesn't make logical sense, IF you are a typical consumer living in the "real economy". But see the top execs at most companies do not and have NO clue about family budgets. Their resources are limitless. MBAs & brass tack co. are completely out of touch.


cork1958
Cork
Premium
join:2000-02-26
said by 15444104:

But I can't use up 32 oz before it goes rancid. All I am able to use is 12 oz. I throw out 20 oz of bulk priced rancid ketchup. That means I paid $3.49 for 12 oz of ketchup. If I'm not going to use all that ketchup (or bandwidth) buying the 12 oz bottle takes less money out of my wallet.
Ketchup isn't a good example. Substitute something more perishable.

Yep. Exactly.

Notice how the faulty "talking point" the PR people are desperate to use doesn't make logical sense, IF you are a typical consumer living in the "real economy". But see the top execs at most companies do not and have NO clue about family budgets. Their resources are limitless. MBAs & brass tack co. are completely out of touch.

"Their resources are limitless. MBAs & brass tack co. are completely out of touch."

Those last 2 lines sounds just like that "other" pickel who's running for President!!

I try to covince my wife all the time about that ketchup scenario with the stuff she buys!
--
The Firefox alternative.
»www.mozilla.org/projects/seamonkey/