dslreports logo
site
 
    All Forums Hot Topics Gallery
spc

spacer




how-to block ads


Search Topic:
uniqs
12
share rss forum feed


cdru
Go Colts
Premium,MVM
join:2003-05-14
Fort Wayne, IN
kudos:7
reply to kherr

Re: Convert from gasoline to tri-fuel

said by kherr:

Just to throw this out, which would be ultimately cheaper to run, gasoline or NG??

The energy content of the three fuels:
1 gallon gasoline = ~1.25 CCF natural gas = ~1.36 gallons propane

National average price for gasoline is $3.46/gallon, natural gas is 1.45/CCF, and residential propane is $2.40/gallon.

So if we used 1 gallon of gas at 3.46, it would take $1.45*1.25 or $1.81 worth of natural gas, or $2.40*1.36 or $3.26 worth of propane.

Natural gas is by far the cheaper of the 3 fuels, but the least portable. Gas often has supply shortages during large scale natural disasters, but is most portable and usually fairly easy to get. Propane may already be stored in large volumes on site if there is a propane appliances or HVAC, so may be easier than gas for longer term use.

kherr
Premium
join:2000-09-04
Collinsville, IL
Reviews:
·Charter

2 edits
OK, I found the info on the conversion kit site and they basically said the same thing. I went back on my power bill and after you figure fixed costs such as meter fees and ........ My 10 therm of ng cost me $3.00/therm. But $21.00 of that was a meter charge soo... I payed $0.90/therm + a fixed $21.00, at the CURRENT price. They may have a higher rate in the winter.

So if I used 100 therms to run the generator it would be $90 + $21 m/f or $1.11/therm. So I would make out pretty darn good and would only have to scrounge for gas if my NG failed. I can see this happening. Since I haven't bought the genny yet, I'll certainly get a tri fuel one so the warranty will stay in effect.

Running a gas line would be ultra easy( 10' of pipe + fittings), but I don't have a threader/cutter/tri-pod pipe vise or any vise at all. Maybe the plumbing supply house might have a set to lend. The most expensive fitting would be valves. I'd have one in the basement and one at the drop. I'm glad I ran 1" the length of the house when I installed new gas lines way back when.

rjgogo

join:2003-10-22
reply to cdru
said by cdru:

said by kherr:

Just to throw this out, which would be ultimately cheaper to run, gasoline or NG??

National average price for gasoline is $3.46/gallon, natural gas is 1.45/CCF, and residential propane is $2.40/gallon.

I must be way below national average as I just paid about a dollar less than what you are quoting for propane.


cdru
Go Colts
Premium,MVM
join:2003-05-14
Fort Wayne, IN
kudos:7
said by rjgogo:

I must be way below national average as I just paid about a dollar less than what you are quoting for propane.

Taken from the EIA website for Propane prices. That's residential price. Wholesale is $1/gallon. It's probably going to depend a lot on where you're at, how much you are buying, pricing contracts, etc. Even at a dollar less natural gas is still cheaper per equivalent unit of energy.

rjgogo

join:2003-10-22
said by cdru:

said by rjgogo:

I must be way below national average as I just paid about a dollar less than what you are quoting for propane.

Taken from the EIA website for Propane prices. That's residential price. Wholesale is $1/gallon. It's probably going to depend a lot on where you're at, how much you are buying, pricing contracts, etc. Even at a dollar less natural gas is still cheaper per equivalent unit of energy.

I just paid 1.38 delivered to my 500 gallon tank in IL. So that is a residential price. I don't have access to NG.


Jack_in_VA
Premium
join:2007-11-26
North, VA
kudos:1
Reviews:
·Millenicom
said by rjgogo:

said by cdru:

said by rjgogo:

I must be way below national average as I just paid about a dollar less than what you are quoting for propane.

Taken from the EIA website for Propane prices. That's residential price. Wholesale is $1/gallon. It's probably going to depend a lot on where you're at, how much you are buying, pricing contracts, etc. Even at a dollar less natural gas is still cheaper per equivalent unit of energy.

I just paid 1.38 delivered to my 500 gallon tank in IL. So that is a residential price. I don't have access to NG.

Called my supplier today. Price for 100 gal tank is $3.28/gal, alternate supplier Americagas $3.21/gal.

The last I heard those with 500 gal tanks were paying over $2/gal.